Szabályok

Hegymászásban túl sok szabály nincs, ez nem versenysport.
Azért pár szabály mégiscsak van, amit érdemes leírni.

1.) Oxigén használat: A pótlólagos oxigén használata természetesen megengedett bárkinek. Azonban ezt jelezni kell a statisztikusok felé.
A statisztikákba akkor kerülhet be oxigén nélküli mászás, ha a mászás során abszolút nem használtál oxigént. Azaz egyetlen slukk oxigén használata is már oxigénes mászásnak minősül. Az oxigént mellőzni kell a csúcs eléréséig, sőt, a csúcsról az alaptáborig való visszaereszkedés időtartama alatt is.

2.) Téli mászás:
A “csillagászati tél” december 21-én (időnként 20-án vagy 22-én) a téli napfordulón veszi kezdetét, és a tavaszi nap-éj egyenlőség napjáig (március 20-án, ritkán 21-én) tart.
Vannak, akik (többek között Simone Moro) csak az ebben az időszakban elért csúcssikereket tartják valóban télinek, amihez az is szükséges, hogy még az alaptáborba sem szabad felmenni december 21. előtt.
Mások (mint például Gyenyisz Urubko) a meteorológiai értelemben vett télen (december 1-től február végéig tartó időszak) végzett mászásokat tartják télinek.
Az adatbázisokat kezelő (Himalayan Database, Eberhard Jurgalski) szerint a december 1-től március végéig tartó időszakban elért csúcssikerek a téliek.
Szóval, ha nem akarsz vitába keveredni, a téli mászást dec. 22. és február 28. közöttre tervezd. 🙂

3.) Tarts be minden környezetvédelmi irányelvet.

4.) Tartsd be az adott ország törvényeit.

5.) Tartsd szem előtt a hegymászó etikettet.